Julia Lewandowska przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Świata IMMAF w Abu Dhabi: Lecę tam po zwycięstwo!

1

Redaktor mwmma, Mateusz Polak miał przyjemność przeprowadzić wywiad z zawodniczką, której nazwisko zobowiązuje do wielkich predyspozycji w sporcie. O kim mowa?

Julia Lewandowska to 14-letnia zawodniczka BJJ & MMA, która przygodę/karierę ze sportami walki rozpoczęła pięć lat temu. Na swoim koncie ma wiele medali zdobytych między innymi na Mistrzostwach Polski MMA. Pod koniec czerwca Julia otrzymała powołanie do reprezentacji Polski, która uda się na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023 do Abu Dhabi.

Tematy wywiadu:

  1. Początki w sporcie,
  2. Treningi oraz sparingi w Ju-Jitsu,
  3. Combat Dojo,
  4. 6 Mistrzostwa MMA Polska,
  5. Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023,
  6. Zgrupowanie kadry Polski.

Mateusz: Cześć! Na samym początku chciałbym zapytać o to, co tak naprawdę skłoniło Cię do rozpoczęcia przygody/kariery w świecie sportów walki (Boks, Muay Thai, Kickboxing, BJJ, MMA itp)?

Julia: Cześć! Moją przygodę ze sztukami walki rozpoczęłam w bardzo młodym wieku, kiedy miałam niespełna 9 lat. Mój tata zapisał mnie wtedy na japońskie Jiu-Jitsu, w celu poprawienia mojej koordynacji ruchowej. Jako dziecko bardzo szybko urosłam, a że miałam do czynienia ze sportem od szóstego roku życia, kiedy zaczęłam trenować tenis ziemny, to problemy z koordynacją stawały się coraz bardziej uciążliwe wraz z rozwojem mojej “kariery”.

Mateusz: Będąc młodą dziewczyną uprawiałaś tenis. W tym sporcie udało Ci się zdobyć kilkanaście medali, ale w 2017 roku nastąpiła drastyczna zmiana w Twoim życiu. Co wpłynęło na zmianę dyscypliny sportowej?

Julia: Dość szybko, bo po jakichś dwóch miesiącach stwierdziłam, że zdecydowanie bardziej podoba mi się Jiu-Jitsu. Mimo to, przez mniej więcej rok trenowałam jednocześnie tenis i sztuki walki, w międzyczasie chodziłam też trochę na Kickboxing, jednak te zajęcia, ze względu na ich jakość, wiele mnie nie nauczyły. W końcu zaczęłam również startować w zawodach Jiu-Jitsu (zarówno tradycyjnego, jak i brazylijskiego) i zrozumiałam, że aby zacząć wygrywać, muszę więcej trenować. Zwyczajnie nie miałam już czasu na tenis.
Później, po upływie kolejnego roku, zaczęłam trenować MMA, a następnie wróciłam na treningi stójkowe, do innego trenera, z których wyniosłam dużo więcej.

Mateusz: Z twojej biografii(znajduje się na stronie https://fajterka.com.pl/) udało mi się przeczytać kilka interesujących faktów, jak chociażby wspólne treningi oraz sparingi Ju-Jitsu z chłopakami, z których często wychodziłaś zwycięsko. Czy to oznacza, że dla Ciebie nie ma żadnej różnicy w treningu z chłopakami, jak i dziewczynami? Czy zwyczajnie w Twoim przypadku panujący mit został obalony?

Julia: Owszem, na treningach często walczyłam i dalej walczę z chłopakami, i nie raz udaje mi się wygrywać. Musimy jednak pamiętać o naturalnej przewadze siły, jaką mają mężczyźni, która u dzieci nie jest jeszcze tak duża. W związku z tym kiedyś z walk z chłopcami częściej wychodziłam zwycięsko, ale teraz też mi się to udaje, szczególnie w Jiu-Jitsu, gdzie, przynajmniej w teorii, siła nie ma aż takiego znaczenia. Mimo tego, absolutnym atutem przedstawicieli płci męskiej jest to, że są silniejsi, przez co (choć niechętnie to stwierdzam) ich przewaga nad kobietami w sztukach walki i innych sportach nie jest mitem, ale faktem.

Mateusz: Kolejnym interesującym faktem jest to, że w 2019 roku rozpoczęła się Twoja przygoda z grapplingiem. Dołączyłaś do Combat Dojo. Czy mogłabyś nieco przybliżyć nam swoją historię, jaką łączy Cię ze wspomnianym Dojo?

Julia: Tak, jak wcześniej napisałam, chciałam więcej trenować i cały czas się rozwijać, poszłam więc na zajęcia z grapplingu do ŻKS Thien Long (obecnie znanego także jako Combat Dojo Żyrardów). W kolejnych latach, wraz z rozwojem klubu pojawiła się też sekcja kickboxerska, do której również dołączyłam. Później zaczęliśmy też robić tam MMA. Do tej pory jestem związana z tym klubem i mam stamtąd bardzo dobre wspomnienia, nie tylko z treningów, ale i obozów oraz staży. Najciekawszy z nich miał miejsce w Kanadzie, od 1.06 do 16.06 tego roku. To była niesamowita przygoda i już nie mogę się doczekać kolejnych!

Mateusz: Przejdźmy zatem do najważniejszej części tego wywiadu, którą niewątpliwie są 6 Mistrzostwa MMA Polska. To właśnie tam odniosłaś kolejny wielki sukces. Jakie emocje towarzyszyły Ci zarówno przed, jak i po Mistrzostwach?

Julia: Przed Mistrzostwami, niestety jak zawsze towarzyszył mi stres. Wszystko to jednak znikło, kiedy już weszłam do klatki. Miałam jeden cel i się udało. Po walkach bardzo się cieszyłam, że wygrałam, czułam wielką radość, euforię i gotowość do dalszych wyzwań. Zawody takiej rangi to naprawdę bardzo emocjonalne przeżycie.

Mateusz: W jaki sposób oraz kto pomagał Ci w przygotowaniach do 6 Mistrzostw MMA Polska?

Julia: W przygotowaniach do 6 Mistrzostw MMA Polska postawiłam na treningi technicznie i zadaniowo/sparingowe. Pomagali mi w nich moi trenerzy od różnych płaszczyzn: Piotr Bonikowski i Emil Różewski od MMA, Paweł Gierzyński od kickboxingu oraz Przemek Górski od BJJ. Po tamtych Mistrzostwach zdecydowałam, że chcę poprawić moje zapasy i zaczęłam również współpracować z Piotrem Jeleniewskim.

Mateusz: 25 czerwca 2023 roku na oficjalnym fan page’u MMA Polska pojawiła się informacja o powołaniu dodatkowych osób do kadry Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023. Znalazłaś się w pięcioosobowym gronie wyróżnionych osób. Czy spodziewałaś się, że otrzymasz powołanie do kadry narodowej? W jaki sposób dowiedziałaś się o powołaniu oraz jaka była Twoja reakcja na tę informację?

Julia: O powołaniu dowiedziałam się od selekcjonera tej kardy i bardzo mnie to ucieszyło. Od razu obiecałam sobie, że pokażę się jak najlepiej. W sumie sama nie wiem, czy się tego spodziewałam. Z jednej strony wiedziałam, że się do tego nadaję, z drugiej jednak bardzo często towarzyszy mi uczucie, że mogłam dać z siebie więcej na wcześniejszych zawodach, ponieważ zawsze dążę do perfekcji.

Mateusz: Aktualnie przybywasz na zgrupowaniu kadry Polski, która szykuje się na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023. Jakie są Twoje oczekiwania względem tej wielkiej imprezy?

Julia: Cóż, będą to moje pierwsze zawody za granicą, więc nie jestem pewna, czego oczekiwać. Na pewno będzie tam bardzo wysoki poziom zarówno zawodników, jak i organizacji. Będzie to mega ciekawe doświadczenie tym bardziej, że Mistrzostwa odbędą się w Abu Dhabi, a ja jeszcze nigdy nie byłam w krajach arabskich i nie miałam styczności z ich kulturą oraz warunkami atmosferycznymi. Na to będę musiała uważać 🙂. Pewne jest, że gdy już wejdę do oktagonu to zawalczę najlepiej jak umiem, bo lecę tam po zwycięstwo!

Mateusz: Dzięki za wywiad, życzę Ci powodzenia w karierze, jak i życiu osobistym. Baw się dobrze na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata IMMAF 2023 i mam nadzieję, że jeszcze nie raz o Tobie usłyszymy 🙂

Julia: Dziękuję i również na to liczę 😉

Zachęcamy do odwiedzin na stronie https://fajterka.com.pl/, która prowadzona jest przez Julię.

Tik Tok: julka.lee
Instagram: julka.lee
Youtube: @julialewandowska5122
Email: kontakt@fajterka.com.pl

Dodaj komentarz